راه پيش رو

مسير زندگي انسان را دغدغه ها، نگراني ها و آرزوهاي او شكل مي دهد.
خداوند نيز همواره انسان را در مسيري كه انتخاب كرده ياري مي دهد،
چه خير باشد و چه شر!
چرا كه برنامه الهي چنين است كه مسير انتخاب مهيا شود.
زمان به سوي آخرين نقطه هاي خود پيش مي رود،
و در اين مسير تاريخ پر است از نقاط اثر از آناني كه جهاني مي انديشيده اند،
چه الهي و چه شيطاني.
در دوران معاصر خود چه بسيار مي شناسيم كه منشا  تحولات بزرگ جهاني بوده اند،
و در اين ميان نقش امام خميني و انقلاب ايران را هيچ كس نمي تواند ناديده انگارد.
اثري كه مسير الهي بود و در تقابل شيطان.
هر چه به فضايي كه امام در آن مسير زندگي خود را پيموده بنگريم،
ميزان اثر اين مرد بزرگ را بيشتر مي فهميم.
و اكنون اين ماييم و راهي پيش رو!

امام جاودانه تاريخ 

"امام ما را آموخت كه عرفان را با مبارزه جمع كنيم و خود،
بهترين شاهد بود بر اين مدعي
كه عرفان،
عين مبارزه است
و از اين پس،
ديگر چه داعيه اي مي ماند براي آنان كه
عرفان را به مثابهء امري كاملا شخصي،
بهانه واماندگب خويش مي گرفتند....

تاريخ ادواري حيات بشر در كرهء زمين،
بايد بر اساس تحولات روحاني انسان در طول حيات زميني اش تدوين شود
و اگر تاريخي اينچنين تنظيم يابد،
آنگاه شأن انقلاب اسلامي و مقام حضرت امام خميني ره تببين خواهد شد
و همگان در خواهند سافت
كه بركات ايشان در تاريخ بايد
با آن بت شكن كبير حضرت ابراهيم (ع) غياث شود"

سيد مرتضي آويني - امام و حيات باطنی

 

حرف من و شما: (اشاره و پاسخ به پيامهاي اين مطلب)

راجع به امام نوشتن و از امام گفتن خيلي سخته و من از همه دوستاني كه كمكم كردند ممنونم. خوشحالم كه با راه افتادن اين بخش از وبلاگم پيامهاي دوستانم پربارتر و پربارتر شده و چلوكبابي رو رونقي دو چندان داده.
براي اين مطلب دوستاني كه به ترتيب نام مي برم پيام دادن، بدينويسله از همه اونا تشكر مي كنم:
عطش، سحر، شکوفه، مهدي، تسنیم، شيدا،  سارا، حامد، مهديا آئينه داران، افسر وظيفه، بچه هیئتی، هيچ! (آبدارچی سابق! - رسانيک)، افشین دکسیر، ويروس، جواد، كاظم،

عطش...
1. ممنون كه از چلوكباب تعريف كردي 2. حتما به وبلاگت سر مي زنم و نظرم رو برات مي نويسم 3. اولين فرصت حتما لينكتو يك گوشه از چلوكباب قرار مي دم.
در آخر اينكه يادگاريت خيلي قشنگ بود، اينجا مي گذارم تا همه بخونن:

"من از خدا خواستم به من توان و نیرو دهد، و او بر سر راهم مشکلاتی قرار داد تا نیرومند شوم.
- من از خدا خواستم به من عقل و خرد دهد، و او پیش پایم مسایلی گذاشت تا آنها را حل کنم.
- من از خدا خواستم به من ثروت عطا کند، و او به من فکر داد تا برای رفاهم بیش تر تلاش کنم.
- من از خدا خواستم به من شهامت دهد، و او خطراتی در زندگیم پدید آورد تا بر آنها غلبه کنم.
- من از خدا خواستم به من عشق دهد، و او افراد زجر کشیده ای را نشانم داد تا به آنها محبت کنم.
- من از خدا خواستم به من برکت دهد، و خداد به من فرصت هایی داد تا از آنها بهره ببرم.
- من هیچکدام از چیزهایی را که از خدا خواستم دریافت نکردم؛
ولی به همه چیزهایی که نیاز داشتم رسیدم"

سحر...
اولا ببخشيد كه هنوز لينكت رو قرار ندادم، دارم قالبم رو يكم تغيير مي دم و تو اولين فرصت لينك نسيم صبح رو مي ذارم. نسيم بهاري هم بايد يكيش بشه نسيم صبحگاهي.
دوما اينكه تو صفحم ويروس نيست! اما اگه كند مياد بالا به خاطر اينكه من طراحي قالب بلد نيستم! سعي مي كنم درسش كنم شما ببخشيد منو.
سيما اينكه منظورتونو نفهميدم كه آخر متن رو اينطور نوشتم يعني چه؟ آخر متن مال شهيد آوينيه و اگه آخر متني كه از خودم رو زدم مي خاي بدوني كه چرا زدم و اكنون اين ماييم و راه پيش رو ! منظورم اين بوده كه يكم فكر كنيم ما چقدر توي دنيا منشا اثر هستيم.

شکوفه...
هميشه پيامهايي كه انتخاب مي كني حقا مناسب و زيباست ممنونم. مي گذارم تا همه استفاده كنن:
"بی ترديد تاريخ به خود باليد که حکيمی فرزانه .پدری مهربان.بزرگ مردی انقلابی انسان کامل عصر خويش فقيهی وارسته و عارفی از خود رهيده و به حق پيوسته را به خود ديده که با ايمان راسخ و با اتکای به خداوند و با ايجاد وحدت در بين ملتی مظلوم که در اسارت استعمارگران و ستمگران بوده پايه های ظلم و استبداد طاغوت را چنان بهم پيچيده که صدای شکست پايه هايش تا قرنها طنين انداز است ... ( منشا حرکت ما متکی بر شخصيت امام در جامعه است .... مقام معظم رهبری)."

مهدي...
هيچ انتظاري نداشتم كه حرفي بزنيد، اما همين كه زحمت كشيديد و لطف نهاديد و به اينجا سر زديد ممنونم.

تسنیم...
من اميدوارم تك تك ما منشا تحولاتي بزرگ در دنياي خود و دنياي ديگران باشيم.  اما نكاتي كه فرموده بوديد رو بهتر ديدم يكجا اينجا بيارم:

"آیا با همین دید محدود و بدون در اختیار داشتن اطلاعات کافی میتوانیم به فضاییکه امام خمینی برای پیمودن مسیر خویش طی کرده بنگریم ؟ آیا هنوز وقت آن نرسیده است که سخنرانی ها و فیلم ها و سایر اطلاعاتی که از ایشان به مناسبت های مختلف تهیه شده و در دست است برای نسل انقلاب و بعد از آن نمایش داده شود ؟ تا کی باید به سخنرانی های نهایت 5 دقیقه ای ایشان که گه گدار از تلویزیون پخش میشود دل خوش بود ؟ آیا شما صحبت ها و خاطرات همسر امام خمینی و سایر نزدیکان ایشان را شنیده اید ؟ پس چگونه میتوان میزان اثر این مرد بزرگ را بیشتر فهمید و به درستی راه را پیمود ؟"

خب حق با شماست ما  حق داريم به راحتي به اين منابع دسترسي داشته باشيم كه محروميم. من خود چند ماه پيش تحقيقي راجع به پايگاههاي اينترنتي مربوط به امام كردم كه  نتيجه واقعا تاسف بار بود كه در يكي از مطالبم آمار اون تحقيق رو آوردم. اما نكته اينجاست كه تلاش براي شخصيت امام  با توجه به منابع موجود هم ميسر است حتي اگر جنبه هايي از شخصيت امام مبهم مي ماند، اما تاريخ نهايتا قضاوت خواهد كرد. وظيفه مسئولين نشر اين آثار است و اينكه به راحتي اين آثار را در اختيار محققين فرار دهند! اما مثل اينكه كاملا شعاري و گزيده اي عمل مي كنند و دسترسي ها نه تنها سهل نيست بلكه دشوار است.

سارا...
هر چند نشاني از سارا نيست اما مطلب زيبايي قرار داده بودند كه حيفم اومد اينجا نيارمش:
"بنام خدا
چقدر دوست داشتن خوب است.
چقدر خوبیها خوبند.
چقدر ادمهای خوب خوبند.
چقدر ادمهای خوب بدل مینشینند.
چقدر احساس خوبی دارم .چقدر ادمها را دوست دارم.
خدا چه خوب است .
چه خوب است که خدای ما خدای خوبیست."

شیدا...
شيدا هم مثل سارا نشاني نداشت كه بياورم اما مطلبي درباره امام قرار داده بودند كه از اين قرار است:
"بنام خدا
انا لله وانا الیه راجعون
امام حقیقت همیشه زنده است. از انجاکه قران این همیشه زنده تاریخ را بر زندگی و سیاست خود منطبق کرد.
گذشته از سیاست وقتی به امام مینگرم احساس غرور میکنم.
در تمام مدت طول عمر خود پیرمردی با این وقار و ابهت ندیده ام. پیرمردی با انهمه شعور و شخصیت که در نوفلو شاتو در شب کریسمس برای همسایگان فرانسویش گل و شیرینی میفرستد. پیرمردی با انهمه جوانمردی که در حادثه تسخیر لانه جاسوسی امریکا پس از ازاد کردن کارمندان زن و سیاه پوست سفارت امریکا طی بیانیه ای اعلام میکند : از انجاکه در کشور امریکا در حق زنان و سیاه پوستان ظلم زیادی میشود انها را ازاد میکنیم". وجود چنین رهبری مایه مباهات و افتخار ایران است. با خود میاندیشم وقتی نائب امام زمانم اینگونه قائم, قدرتمند, لطیف و جوانمرد است پس وجود مقدس مولایمان مهدی (ع) چگونه است؟"

هيچ! (آبدارچی سابق! - رسانيک)....
گفتي:
"... فقط در جايی ديده بودم که در زير اين تصوير نوشته بود ... ای چشم.. نکند از ياد بری سيمايش..."

افشین دکسیر...
حتما سر مي زنم به وبلاگتون، لينكتون رو هم تو اولين فرصت قرار مي دم.

ويروس...
ويروس وبلاگ بسيار مفيد و زيبايي دارن، توي پيامشون هم مطلبي در تكميل مطلب من زدن كه عينا ميارم حتما بخونيد كه خيلي جالبه، بقيه خاطرات رو تو وبلاگ خودشون بخونين:

"خاطراتی از سالهای جوانی امام تا زمان رحلت آیت الله العظمی بروجردی
*************************
1- به آقا بگوییم مرتب تشریف بیاورند //
حضرت امام در یکی از تابستان ها که در تهران بودند ، در نماز جماعت آیت الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی شرکت می کردند . آقای رفیعی در مسجد جمعه تهران برای نماز مغرب و عشاء اقامه جماعت می نمودند ، اما منظم نمی آمدند .
یک روز که آقای رفیعی دیر کردند ، حضرت امام بلند شدند و به مردمی که در آن نماز جماعت شرکت کرده بودند ، گفتند : « بیایید با هم به آقا بگوییم مرتب بیاید . این جوری که ایشان غیر مرتب می آیند وقت بسیاری از مردم ضایع می شود . همه با هم بگوییم که مرتب تشریف بیاورند .
بعد از آن ، آقای رفیعی تشریف آوردند و شروع کردند به نماز . نماز که خوانده شد ، یکی نفر به آقا گفت : « یک سید جوانی به مردم می گفت که به آقا بگوییم مرتب بیاید . ایشان تقریبا ً به نا مرتب آمدن شما اعتراض داشت . »
آقای رفیعی فرمودند : « آن سید ، کی بود ؟ »
آن شخص حضرت امام را که آن طرف نماز می خواندند نشان داد . همین که چشم آقای رفیعی به حضرت امام افتاد ، فرمودند : « ایشان حاج آقا روح الله هستند ، مردی هستند بسیار فاضل و وارسته و بسیار با تقوا و منظم و مهذب . حق با ایشان است ! اگر یک وقت من دیر آمدم ، ایشان را جلو بیندازید تا به جای من نماز بخواند . »
* به نقل از آیت الله حسین نوری"

كاظم...
واست دعا كردم تو هم واسه من و همه دوستاني كه اينجان دعا كن، نوشته هاي من به بركت حضور شما قشنگ شده، شما هم عالي مي نويسيد، ممنون كه به من اميد مي دي. حضور شما خيلي خيلي واجبه.

/ 25 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هيچ! (آبدارچی سابق! - رسانيک)

سلام جايی که سيد شهيدان اهل قلم کلمات را چيده من چه بگويم؟ فقط در جايی ديده بودم که در زير اين تصوير نوشته بود ... ای چشم.. نکند از ياد بری سيمايش... يا حق.

افشین دکسیر

عطر این چلـــــوکبــــاب بدجوری توی کوچه ما هم پيچيد. صفای ماست و دوغ و ريحون تازه.... عشق است زندگی زنده باد من و ما زنده باد ... . یا حق ---------------------------------- . به ما سر بزن. تبادل لينک هم, اگه قابل دونستی

ويروس

بعد از آن ، آقای رفیعی تشریف آوردند و شروع کردند به نماز . نماز که خوانده شد ، یکی نفر به آقا گفت : « یک سید جوانی به مردم می گفت که به آقا بگوییم مرتب بیاید . ایشان تقریبا ً به نا مرتب آمدن شما اعتراض داشت . » آقای رفیعی فرمودند : « آن سید ، کی بود ؟ » آن شخص حضرت امام را که آن طرف نماز می خواندند نشان داد . همین که چشم آقای رفیعی به حضرت امام افتاد ، فرمودند : « ایشان حاج آقا روح الله هستند ، مردی هستند بسیار فاضل و وارسته و بسیار با تقوا و منظم و مهذب . حق با ایشان است ! اگر یک وقت من دیر آمدم ، ایشان را جلو بیندازید تا به جای من نماز بخواند . » * به نقل از آیت الله حسین نوری

ويروس

خاطراتی از سالهای جوانی امام تا زمان رحلت آیت الله العظمی بروجردی ************************* 1- به آقا بگوییم مرتب تشریف بیاورند // حضرت امام در یکی از تابستان ها که در تهران بودند ، در نماز جماعت آیت الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی شرکت می کردند . آقای رفیعی در مسجد جمعه تهران برای نماز مغرب و عشاء اقامه جماعت می نمودند ، اما منظم نمی آمدند . یک روز که آقای رفیعی دیر کردند ، حضرت امام بلند شدند و به مردمی که در آن نماز جماعت شرکت کرده بودند ، گفتند : « بیایید با هم به آقا بگوییم مرتب بیاید . این جوری که ایشان غیر مرتب می آیند وقت بسیاری از مردم ضایع می شود . همه با هم بگوییم که مرتب تشریف بیاورند .

جواد

سلام ... هميشه بهترين توصيف ها درباره امام را از شهيد آوينی شنيده و خوانده ام. انشالله که در محضر رسول خدا و ائمه و در جوار حضرت امام متنعم از نعمتهای الهی باشد ... موفق باشی

جواد

ضمنا آقا نيما من اين هفته نتونستم سوال بذارم. شما طبق برنامه سوالتو بنويس (وبلاگ داغ)

كاظم

سلام. بازم مثل هميشه زبونم در مقابل اين نوشته ها كوتاهه. شايد با وجود تو و نوشته هات، واقعاً ديگه لازم نباشه من حرفي بزنم و واقعاً بهتر باشه كه زبون كساني مثل من نچرخه. واسم دعا كن.

سيد محسن

به نام حضرت دوست . خيلی وقت بود ميخواستم بايم چلوکبابی شما فرصت نميشد گرفتار بودم . حالا هم که آمدم گفتم بيام دو بيت شعر برای حضرت روح الله (ره) بگم . ای روح خدا روی تو ديدن دارد گفتار چو گوهرت شنيدن دارد در راه تو پاي نهادن نتوان زيرا كه ره تو سر نهادن دارد . مربوط به دوران حيات حضرت امام )ره( بود . راستي عكس شما با محمد مهدي در دهانه غار نياسر كاشان زيبا شده است . عكسها را برايم بفر ستيد در پناه حضرت دوست

محسن

سلام وبلاگ خيلی باهالی داری خوشحال می شم به ماهم سری بزنی