عاشقي

"بدان اي پسر،
كه تا كسي لطيف طبع نبود عاشق نشود،
ازآنچه عشق از لطافت طبع خيزد و هر چه از لطافت خيزد بي شك لطيف بود .
...
و نيز هيچ غليظ طبع و گران جان عاشق نشود،
از آنكه اين علتي است كه خفيف روحان را بيشتر افتاد.
اما تو جهد كن تا عاشق نشوي؛
اگر گراني و اگر لطيف،
از عاشقي بپرهيز كه عاشقي با بلاست خاصّه به هنگام مفلسي ...
پس اگر به اتفاق،
تو را وقتي به روزگار با كسي وقت خوش گردد،
تو معين دل خود مباش و پيوسته طبع را عشق باختن مياموز،
كه اين نه كار خردمندان باشد؛
از آنچه، مردم در عشق، يا وصال باشد يا فراق؛
بدان كه يك سال راحت ِ وصال به  يك ساعت رنج ِ فراق نه ارزد كه سراسر عاشقي رنج است و درد ِ دل و محنت ....
پس خويشتن را نگاه دار و از عاشقي پرهيز كن،
كه بي خودان از عاشقي پرهيز نتوانند كردن؛
از آنچه ممكن نگردد كه يك ديدار كسي بر كسي عاشق شود؛
نخست چشم بيند،
آنگه دل پسندد.
چون دل را پسند افتاد،
طبع بدو مايل شود.
چون طبع مايل گشت،
آنگاه دل متقاضي ديدار او باشد...
پس چون در حديث آمدي،
سخني گفتي
و جوابي شنيدي،
خر رفت و رسن برد!
پس از آن اگر خواهي كه خويشتن را نگاه داري، نتواني، كه كار از دست تو در گذشته بُود.
هر چه روز بُود عشق تو بر زيادت بُود...
اما اگر به ديدار اول خويشتن نگاه داري،
چون دل تقاضا كند،
خرد را بر دل موكل كني تا بيشْ نام وي نبرد،
و خويشتن به چيزي مشغول همي داري و چشم از ديدار وي بربندي،
كه همهء رنج يك هفته بُود، بيش ياد نيايد؛
زود خويشتن را از بلا بتواني رهانيد؛
ولكن اين چنين كردن نه كار هر كسي باشد،...
اما دوستي ديگر است و عاشقي ديگر؛
در عاشقي كس را وقت خوش نبود.
بدان كه در دوستي، مردم هميشه با وقتي خوش بود و در عاشقي دايم اندر محنت بود....

اكنون اي پسر،
هر چند كه اين قصه بگفتم،
اگر تو را اتفاق عشق اوفتد، دانم كه بر قول من كار نكني...
اما اگر كسي را دوست داري، باري كسي را دوست دار كه به دوستي ارزد...."

قابوسنامه - گزينه قابوس نامه - انتخاب و شرح - دكتر نرگس روان پور - فصل 14
اثر
كيكاووس بن اكندر بن فابوس بن وشمگير بن زيار، ملقب به عنصرالعالي

parandehha.jpg

عشق و عاشقي، وصال و فراق، دوستي و دشمني، وفا و خيانت و ... از ابتداي خلقت تا قيام قيامت دغدغه هاي بشر است و خواهد بود تا آنجا كه يكي از اصول دين اسلام تولي و تبري است، سنجش ايمان دوستي علي و آل علي است و پيامبر ما پيامبر دوستي هاست، شايد همه دشمني ها نيز حسدهاي اين دوستي هاست.
1000 سال پيش عنصرالمعالي  پسر خود را از عاشقي بر حذر مي دارد و به دوستي دعوت مي كند،با استدلال رنج و محنت عشق اين دنيايي!
حال سعي كنيم تا عاشق شويم؟!
يا سعي كنيم دوست داشته باشيم؟!

 

حرف من و شما: (اشاره و پاسخ به پيامهاي اين مطلب)

كم كم داره قسمت حرف من و شما براي خودم هم جالب ميشه، از همه دوستاني كه پيام مي دن ممنونم، اميدوارم اين قسمت بيشتر از قبل رونق بگيره و فايده داشته باشه، دوستاني كه اين دفه واسه مطلب عاشقي پيام گذاشتن را به ترتيب ذكر مي كنم:
هانيه، بچه هیئتی، ابوذر، افشین، آمیرزا قلمدون، تسنیم، هاني، مجيد عزيزي، صبا،ماه مهر، می نو، لی لا - آبی آسمانی، داريوش، غروب، عزيز جون، مرضيه، هدي، مامان و بابا و دخترشون، ديوونه، روايت دلتنگی، خاتون، سينرژی، شکوفه،Òòº°¤.¸.·´ Binam`·.¸.¤°ºóÓ، ابوذر کدخدا، حميد، سيامك.

بچه هیئتی ...
راست مي گي بعضي مطالب اونقدر طولاني ميشه كه كسي حوصلش نمياد بخونه، اما گاهي نميشه يك مطلب رو خلاصه كرد، من مطلب عاشقي رو خيلي خلاصه كردم تا اين مقدارش موند، وگرنه خيلي طولاني تر مي شد.
خودم به تجربه به اين نكته رسيدم كه  حدودا 10 نيم خط تا ماكزيمم 15 نيم خط براي مطالب وبلاگ مناسبه، سعي مي كنم رعايت كنم، اما يكم مشكله. ممنونم از ياد آوريت.

ابوذر ...
اين كه عنصرالمعالي گفته خر رفت و رسن برد! منظورش اينه كه دل عاشق شد و رفت حالا بايد بدوي دنبال دل، و افسارش از دستت خارج گشت.
من بيشتر تو انتخاب عكسهام وسواس دارم، تو انتخاب آهنگ هم اينچنينه، اما اگه ميشد آهنگ رو به راحتي ويرايش كرد و آپلود كرد حتما براي هر مطلبم يك آهنگ جديد مي ذاشتم.

افشین

...
ممنون كه سر زدين، سوال كردين كجا چلوكباب بخورين؟ مي گم همين جا ميل كردين كه! واقعيش رو مي خاين تماس بگيرين آدرس بدم.

تسنیم ...
مثل هميشه يك مطلب زيبا در پيامت قرار دادي، نمي دونم چطور تشكر كنم، هميشه مطالب شما مكمل مطالب هر مطلبي بوده كه قرار مي دادم، عيناً مطلبتون رو نقل مي كنم:
"
هان ای دوست ، چگونه میتوانی کسی را دوست بداری در حالیکه از لطافت طبع بی بهره باشی؟ پس داشتن روح لطیف ، هم لازمه عاشقی و هم پیش نیاز دوستی ست ، اگر لطیفی بکوش تا دوست داشته باشی و مورد دوست داشتن قرار بگیری و اگر دارای طبعی بلند و جانی گرانمایه هستی بکوش تا عاشق شوی و مورد عشق ورزیدن قرار بگیری ، اگرچه عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد اما بدان ، عشق چون عسل شیرین است پس برای رسیدن به آن به ناچار باید نیش زنبور را تحمل کرد ، پس رنج و محنت عشق این دنیایی اگر به کسی یا چیزی که نسبت به آن عشق میورزی ارزد قابل تحل است ،همچنانکه رنج و تحمل برای دوست واقعی قابل قیاس با چیزی نیست ، گر چشم عقل بازکنی سپس خرد را بر دل موکل کنی دیگر نیازی نیست که به دیدار اول خویشتن نگه داری ، حال سعی کن تا دوست داشته باشی که عاشق شوی"

راجع به عكس بگم كه آره واقعيه، من اين عكس رو از سايت فتو دانت نت گرفتم.

هاني ...
ممنون كه به چلوكباب لينك دادي، سعي مي كنم ديگه غذاي مونده دست مشتري ندم. منم هم فكر كنم دوست داشتن بهتره، اما اگه عاشق هم شديم عاشق اوني بشيم كه كاملترينه. سعي مي كنم من هم به شما سر بزنم و حتما لينكتونو هم بزارم.

 مجيد عزيزي ...
خيلي ممنون كه پيام گذاشتي برام، به گفته خودت وقتي تو وبلاگي پيام مي ذاري كه يك مطلب خوب مي بيني، اونقدر خوشحال شدم كه نگو، هميشه منتظر پيامهاي خوبت مي مونم و سعي مي كنم بهتر بنويسم.

ماه مهر ...
ممنون كه از چلوكباب تعريف كرديد و خوشتون اومد من هم خوشحالم، اميدوارم مشتري بشيد، من هم از وبلاگ شما خوشم اومد.

می نو ...
نكته جالبي رو اشاره كرديد كه عيناً اون رو ميارم:
"
با توجه به اینکه دوست داشتن در دریا شنا کردن است و عشق در دریا غرق شدن ، من ترجیح میدم به نصیحت عنصر المعالی گوش کنم و عاشق نباشم!!!!!"

مرضيه ...
مطلب زيبايي رو نوشته بوديد، حيفم اومد عيناً نقل نكنم:
"
عشق يا دوست داشتن! هر چه در اين عالم گشتم جز او را نيافتم که عشق را سزد و چون او را عاشق شوی بر همه عالم عاشقی، عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست ، اما اين حکايت در آغاز ساده بنمود ليک چو در بند عشقش در افتی ماجرا ها دارد، که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها و اينجاست که ژايمردی توان کرد و اينجاست که اگر عشق الا عشق او باشد خواهي باخت .عشق را جسارتی بايد و حماقتی تا هيچ شوی در پای معشوق و تنها اوست که سزاوار است در این داستان اما گمان من این است که اگردر عشق زمینی هم توان پایمردی داشته باشی آن عشق بالی شود برای پریدن و شاید عاشق شدن"

ديوونه ...
اول از همه ببخشيد كه لوگوتون رو اشتباه گذاشتم سعي مي كنم اولين فرصت درسش كنم.
اما نكته جالبي رو گذاشته بودين و اينكه دوست داشتن زيبا تره و عشق تنها متعلق به خداوند است، و بايد تنها عشق رو نثار خداوند كرد و ما زمينيان را دوست داشتن بايد.

خاتون ...
گفتي كه :
"
ميريم عاشق ميشيم. بعد فارق ميشيم. بعد ميفهميم که نبايد عاشق ميشديم بايد دوست ميشيديم. ولی بعدش دوباره ميريم عاشق ميشيم..."
و  سوال كردي كه درسته؟
جواب مي دم كه نمي دونم! شايد درسته!

سينرژی ...
اول از اينكه از بخش جديد چلوكباب ابراز رضايت كرديد ممنونم.
دوم اينكه آره گرسنگي كشيدم، اما عاشق نبودم كه ببينم با گرسنگي عشق از سرم مي پره يا نه!
سوم اينكه درسته دكتر علي شريعتي هم يك مطلب راجع به عشق و دوست داشتن داره كه فكر كنم توي آرشيو چلوكباب باشه، ممنون از يادآوريت.

شکوفه  ...
مثل هميشه مطلبهاي شما هم مكمل مطلبهايي بوده كه مي زدم، خيلي خيلي مممنون، عين مطلبي كه برام نوشتي ميارم:
"اناکرئون می گويد : عاشق نبودن درديست .. عشق نيز دردی ديگر .... اما آنچه از اين هر دو درد انگيزتر است .. آنست که عاشقی نوميد شود...مولانا نيز می گويد: نشان عاشق آن باشد ... که شب با روز پيوندد ... تورا گر خواب می گيرد .. نه صاحب درد معضوقی... عشق به نظر من بهرتين موهبتيست که خدا به هرکسی عنايت نميکنه کنه البته يه عشق الهی اين عشقهای الکی هيچ کدومش فايده نداره عشقی که پاک باشه بدون شيله پيله ... گرم ... واقعی بقول مولانا شب و روز ادم و بگيره وگر نه هميشه يه معشوق ميمونه ايشااله يه عشق واقی نصيب همه بشه"

سيامك ...
از اينكه چلوكباب ما را از روي گرسنگي فرهنگي خورديد باز هم ممنون مطمعن كه سالم است و مريض نخواهي شد. باز هم سپاس كه از اينجا گذر نمودي، به خانه شما هم خواهم آمد تا پياله اي نوشيم.

/ 42 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوذر کدخدا

سلام نيما جان ايندفعه اومدم با اين وبلاگم کامنت بزارم مايه داريه ديگه

ابوذر

اگه وقت کردی يه سری هم به فقير فقرا بزن بد نيست ثواب داره به اميد ديدار

ابوذر

راستی ديروز داشتم روزنامه کيهان رو ميخوندم ميدوني چی نوشته بود : نوشته بود سايه آقا نيما سنگين شده دیگه وقتی ایشون این تیترو بزنه تقصیر من چیه

حميد

سلام نيماجان / ممنون از اينکه به وبلاگم سر زدی . خوشحالم کردی . شما هم وبلاگ جذاب و پر محتوايی داری .. موفق باشی

siamak

سلام و اما ای سر آشپز توانا چلو کبابت را ديدم اما نتوانست آن را بخورم لاجرم از روی گرسنگی فرهنگی آن را خواندم به اميد اينکه به ميخانه من هالو بيايی و پياله ای را از با هم بنوشيم. هالو!

گيتی۲۰۰۶

باسلام وخسته نباشی با وجود اينکه شما پيش کسوت هستين و من کوچيکتر از اونيم که بخوام از چيزی ايراد بگيرم اما اين توصيه رو که ميگين عاشق نباش هيچ وقت به کسی نکنين البته می دونم که مطلب اصلی متن اين نبود واقعا از وبلاگتون خوشم اومد موفق ومويد باشين ودر پناه پروردگار متعال

masbi

سلام برای نمایش آگهی های تبلیغاتی خود به صورت کاملا رایگان به سایت زیر مراجعه کنید. امکان نمایش بنر تبلیغاتی و نمایش توضیحات خود درباره آگهی و کسب اطلاعاتی از قبیل تعداد نمایش آگهی در سایت و تعداد انتخاب آگهی شما توسط بازدیدکنندگان سایت وجود دارد. از اینکه این سایت را برای آگهی دادن انتخاب کردید متشکریم. خدانگهدار http://www.masbi.com

masbi

سلام برای نمایش آگهی های تبلیغاتی خود به صورت کاملا رایگان به سایت زیر مراجعه کنید. امکان نمایش بنر تبلیغاتی و نمایش توضیحات خود درباره آگهی و کسب اطلاعاتی از قبیل تعداد نمایش آگهی در سایت و تعداد انتخاب آگهی شما توسط بازدیدکنندگان سایت وجود دارد. از اینکه این سایت را برای آگهی دادن انتخاب کردید متشکریم. خدانگهدار http://www.masbi.com

مدير مسبی

****مژده مژده مژده**** دوستان عزیزم سلام لینک سایت یا وبلاگتون همراه با تصویر و توضیحات رو در صفحه نخست سایت زیر درج کنید. آسان و رایگان. http://www.masbi.com